Kmen
heslo: kmen
autor: Sláma Petr
předcházející heslo: klín
následující heslo: kment
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
1. Jednotka společenského uspořádání v SZ, hebr. šévet, jejíž příslušníci odvozují svůj původ od společného předka. Jde o vyšší jednotku než rodina, otcovský dům nebo čeleď (Joz 18,4; Ž 74,2).
Podle Gn 49,1-27 představují Jákobovi synové coby představitelé příštích dvanácti kmenů společenství synů Izraele. Jsou to kmeny Rúben, Šimeón, Lévi, Juda, Zabulón, Isachar, Dan, Gád, Ašer, Neftalí, Josef (jehož synové Efraim a Manases nahradí ve dvanáctce Josefa a Léviho) a Benjamín.
Ve vyprávění knih Joz a Sd souvisejí pokolení coby základní k-y Izraele s teritoriálním rozdělením obsazované země (Joz 13-19), s brannými (Sd 12,1) a podle vyprávění 1Kr také s pracovními (1Kr 11,28) povinnostmi. Od konce knihy Sd však dvanáctku kmenů vystřídá dichotomie Judy a Josefa (nazývaného také Izrael nebo Efraim), dvou historických království na teritoriu země Izraele. Populární teorie Martina Notha z 30. let 20. stol. spatřovala v kultické federaci (nazvané po vzoru podobné delfské federace amfyktionie) dvanácti kmenů počátek Izraele. Většina badatelů dnes považuje dvanáctku kmenů za literární fikci, která odráží složité okolnosti srůstání a tříbení uvnitř společenství vyznavačů Hospodina.
2. Ve smyslu kmene stromu užito v ČEP v NZ v J 15,1.6 jako překlad řec. ampelos vinný kmen. V. t. pokolení.