Cesarea Přímořská

Z Encyklopedický biblický slovník
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: Cesarea Přímořská

autor: Mrázek Jiří    
       
předcházející heslo: Cesarea Filipova        
následující heslo: cesta

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
lat. Caesarea Maritima. Ležela na pobřeží Středozemního moře, cca 45 km od dnešního Tel Avivu. Původně malé přístavní město přebudoval Herodes Veliký na významný přístav a velkolepé helénistické město. Ačkoliv byl Herodes králem Židů a dokonce v Jeruzalémě rekonstruoval Chrám Hospodinův, Cesareu budoval především pro své nežidovské poddané a stavěl zde i pohanské chrámy.

Když Římané v roce 6. n. l. přivtělili Judsko pod svou přímou vládu jako součást provincie Sýrie, stala se sídlem prefekta (později prokurátora) právě Cesarea a nikoli Jeruzalém. Konflikty mezi židovským a nežidovským obyvatelstvem v Cesareji byly v šedesátých letech 1. st. n. l. rozbuškou, z níž se rozhořela tzv. válka židovská, která skončila dobytím Jeruzaléma a zničením Chrámu.

V NZ je tato Cesarea zmiňována poměrně často (15krát), ale výhradně jen ve Skutcích apoštolů. Do Cesareje přinesl evangelium podle Sk diakon Filip (Sk 8,40), působil tam apoštol Petr (Sk 10,24nn), byli tam pokřtěni první obrácení pohané (Sk 10,48), působil tam apoštol Pavel, který byl v Cesareji také dva roky vězněn (Sk 23-26).