Betlém

Z Encyklopedický biblický slovník
Verze z 28. 3. 2023, 12:19, kterou vytvořil Moravec (diskuse | příspěvky) (naimportována 1 revize)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: Betlém

autor: Mrázek Jiří    
       
předcházející heslo: Bethesda
následující odkazové heslo: betlémská hvězda      
následující heslo: Betsabé

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr. bét-lechem, dům (svatyně) chleba.

1. Sídlo, které se nachází necelých deset kilometrů jižně od Jeruzaléma. Někdy bývá označováno jako Betlém judský (narozdíl od zabulonského viz níže 2.) nebo Efrata (Mi 5,1) ale význam tohoto označení ve spojení s B. je nejasný. Z B. pocházejí lévijci, kteří vystupují v Sd 17-18, ve zprávě o Míkovi a Danovcích. B. se objevuje i v dalším příběhu, který je připojen ke knize Soudce v Sd 19-21. V B. se odehrává i většina knihy Rút. Největší pozornost je však ve SZ věnována B. jako rodišti krále Davida a jako místu, kde byl na krále pomazán (1S 16). Na původ Davidovského rodu v B. naráží i mesiášské zaslíbení v Mi 5,2.

V NZ má B. roli výhradně jen jako rodiště zaslíbeného mesiáše. Mt i Lk se shodují, že Ježíš se narodil v B., ale vyrůstal již jinde. Podle Lukáše přišli Josef s Marií do B. jenom v rámci soupisu lidu, protože Josef z Betléma pocházel. Podle Matoušova podání hned po Ježíšově narození prchají do Egypta a vracejí se až po Herodově smrti, a to již do Nazaretu. Mimo vánoční příběh se Betlém v těchto evangeliích neobjevuje. Z Mt 2,5-6 je zřejmé, že se mu přičítá význam pro naplnění sz. zaslíbení, ale v dalším Ježíšově příběhu nehraje žádnou roli. Podle J 7,42 namítají Ježíšovi protivníci, že mesiáš musí pocházet z B. – a nevědí přitom nic o Ježíšově narození v B. Není však jasné, zda tuto tradici o betlémském narození nezná ani sám čtvrtý evangelista nebo zde používá své obvyklé ironie a naznačuje, že Ježíšovi protivníci neznají jeho pravý původ. V rámci svého duchovního pojetí evangelia mohl také chtít zdůraznit, že na pozemském původu mesiáše nezáleží.

2. Vesnice na území kmene Zabulón (Joz 19,15), kde byl podle Sd 12,8-10 pohřben soudce Ibsán. Jméno zachováno v názvu dnešního města Beit Lachm.