Ostraka

Z Encyklopedický biblický slovník
Verze z 28. 3. 2023, 12:22, kterou vytvořil Moravec (diskuse | příspěvky) (naimportována 1 revize)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: ostraka

autor: Moravec Jan    
       
předcházející heslo: osten        
následující heslo: osud

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
dosl. střepy (pl. od řec. ostrakon). Archeologický pojem pro keramické střepy, které ve starověku sloužily pro různé písemné záznamy, zejm. dopisy či obchodní a hospodářské údaje. (Papyrus a pergamen byly vzhledem k vysoké ceně vyhrazeny pro vyšší společenské vrstvy a texty slavnostní či náboženské.) Text je buď psaný inkoustem nebo vyrytý. Archeologické nálezy o. poskytují informace (nejen) o praktických záležitostech a významně doplňují literární prameny. Přinejmenším svědčí o užívaných jménech, o hospodářských aktivitách a o vývoji písma. Problémem však bývá jejich časové zařazení.

K biblické oblasti se vztahují tyto nejvýznamnější nálezy ostrak:

z Aradu: instrukce k zásobování vojenské posádky a obyvatel, další ekonomické a správní informace; od 10. do 6. stol.

ze Samaří: o dodávkách vína a oleje; doba Jarobeáma II (pol. 8. st.)

z Jabne-jam: dělník si stěžuje, že mu dozorce nevrátil plášť – jedinou přikrývku, na kterou má přece podle Zákona nárok (srv. Ex 22,25-26) – což souzní s datací do doby Jóšijášovy reformy

z Lakíše: vojenská korespondence ve vypjaté situaci obrany Lakíše a Azéky při jejich dobývání Babylóňany r. 587 (srv. Jr 34,7). Charakteristické jsou pozdravy a zapřísahání jménem JHWH.

z Kuntilet Ajrud (lokalita na Sínajském poloostrově, zastávka karavan z 9.-7. stol.): mj. požehnání Žehnám ti skrze JHWH Samařského a skrze jeho Ašeru nebo stejný nápis s obměnou JHWH Témanského. Tyto nápisy jsou nejstarším dochovaným dokladem jména JHWH, ovšem v souvislosti, která má daleko do biblického monoteismu.