Jóram

Z Encyklopedický biblický slovník
Verze z 28. 3. 2023, 12:20, kterou vytvořil Moravec (diskuse | příspěvky) (naimportována 1 revize)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: Jóram

autor: Sláma Petr    
       
předcházející heslo: Joppe        
následující heslo: Jordán

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr. jórám nebo jehórám, řec. ióram, kral. Joram nebo Jehoram. Hebr. vlastní jméno osobní, znamená Hospodin buď vyvýšen.

1. Podle vyprávění v 1Kr a 2Kr je Jóram syn Jóšafatův a otec Achazjášův jedním z judských králů, který vládl počátkem 2. poloviny 9. stol. př. n. l. Za jeho vlády Juda ztrácí nadvládu nad Edómem. Podle 2Pa 21,4nn vyvraždí všechny své bratry a je za to kritizován Eliášem. O králi tohoto jména není kromě Bible jiného přímého svědectví. Ta jej hodnotí záporně, protože si vzal za ženu Atalju, dceru izraelského krále Achaba, nechvalně známého svou benevolencí vůči baalismu, 2Pa 21 ví i o jeho potupné smrti.

2. Podle 2Kr 3,1 je Jóram syn Achabův izraelským králem, současníkem judského krále Jóšafata, Jórama a později i svého synovce Achazjáše. V rámci záporného hodnocení většiny izraelských králů není Jóramův obraz nejhorší. Při svých konfliktech s Aramejci se mu zpočátku dostává kritické podpory ze strany muže Božího Elíši (2Kr 5,1nn uzdravení Aramejce Naamana; 2Kr 6,8nn Elíšova nápověda králi a obklíčení Aramejců v Samaří; 2Kr 6,24nn vysvobození z Ben-hadadova obléhání). Vyprávění 2Kr 3,4-27 o neúspěšném tažení Izraele, Judska a Edómu proti moábskému králi Méšovi je jednou z mála událostí, o níž byť v jednotlivostech odlišně vypráví také mimobiblický zdroj, tzv. Méšova stéla. Během společného izraelsko-judského tažení proti Aramejci Chazaelovi umírá Jóram rukou Jehúa, jehož předtím stejně jako již dříve (2Kr 8,7nn) samotného Chazaele pomazal právě Elíša (2Kr 9,1nn).

3. Podle 1Pa 26,25 je Jóram jedním ze synů mojžíšovských lévijců, spravujících chrámové sklady.

4. Podle 2Pa 17,8n je Jóram jedním ze dvou kněží, vyslaných judským králem Jóšafatem, aby vyučovali všechna judská města z Knihy zákona.