Vzbouřit se: Porovnání verzí
ebs>Moravec Bez shrnutí editace |
m (naimportována 1 revize) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 28. 3. 2023, 12:22
heslo: vzbouřit se
autor: Tydlitátová Věra
předcházející heslo: vzbouřenec
následující heslo: vzdech
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr. m-r-d. (viz hesla Přestoupení, Přestupek, Vzbouřenec, Vzdor, Vzepřít se, Vzpírat se). Vzbouřit se znamená postavit se proti autoritě, ať už lidské nebo Boží. Izraelský lid se zejména podle knihy Exodus neustále bouří proti Mojžíšovu vedení a tím proti Božím záměrům. Tato řada vzpour je archetypální situací vzdoru a následného trestu. Prorocká tradice vidí za dějinnými katastrofami Božího lidu Hospodinův trest za vzpouru proti Bohu.
Naproti tomu vzpoura proti lidské autoritě není vždy nutně negativní, proroci se bouří proti svévolné moci bezbožných panovníků, jako např. Elijáš (1Kr 17,17n), Ámos (Am 7,10-11) a mnozí jiní. Také celý Izrael se několikrát vzbouřil proti útlaku z vnějšku, vyprávění Exodu je vyprávěním o vzpouře zotročeného národa proti egyptské velmoci politické i duchovní.
Běžnou politickou praxí v neklidných dobách bývalo, že se proti královské vládě vzbouřil některý z princů (2S 15- 18) nebo vojenský velitel disponující dostatečnou vojenskou nebo politickou mocí (2Kr 9-10).
Vzbouření božských či polobožských bytostí proti vládnoucímu bohu znají četné mytologie, v Bibli zaznívá ohlas mezopotámského mýtu o vzpouře Jitřenky proti vládcům nebes (Iz 14,12, L 10,18, Zj 9,1). Na Předním východě byl zřejmě v různých podobách rozšířen mýtus o původně božských bytostech, andělích, kteří se vzbouřili proti Bohu a byli svrženi do podsvětí.