Večeře

Z Encyklopedický biblický slovník
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: večeře

autor: Ryšková Mireia    
       
předcházející heslo: večer        
následující heslo: Večeře Páně

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
byla v antice hlavním jídlem dne. Pro svobodné a zámožné občany také příležitostí ke stolování s přáteli, k vedení rozhovorů, filozofických a politických rozprav apod. Často se stávala i místem sexuálních nevázaností, jak to – pokud jde o římské poměry – kritizoval z židovského hlediska i Filón Alexandrijský (VitCont 40-63). Ježíš se účastnil večeří na pozvání od významných osob (L 7,36-50), zároveň stoloval – k pohoršení svého okolí – s hříšníky a celníky, aby tak dal najevo, že i jim se otvírá Boží království.

V nejstarších dobách se večeřelo vsedě na zemi kolem prostřené kůže na zemi, později na lehátkách kolem stolu ze tří stran. Čtvrtá strana byla volná kvůli obsluze. Ženy se v antice večeří většinou nezúčastňovaly, pokud ano, pak po večeři odcházely.

Večeře hrála důležitou roli i v kultovním životě Izraele, zejména o sabatu a o Velikonocích, kdy se připomínala základní událost židovských dějin – osvobození z Egypta. Ježíš navázal na tuto tradici, když se při Poslední večeři se svými učedníky loučil a pronesl slova ustanovení, kterými založil tradici novou. V rané církvi se pak slavení Večeře Páně stalo vedle křtu druhým konstitutivním a integračním prvkem křesťanské obce.