Studna

Z Encyklopedický biblický slovník
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: studna

autor: Čapek Filip
autor: Žilka Ladislav  
       
předcházející heslo: Studiorum Novi Testamenti Societas
následující odkazové heslo: Studně Přísahy      
následující heslo: Studnice Živého

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr.be'ér, bór, řec. frear (LXX), pégé

1. Zdroj vody, do kamene či skály tesaná jáma, nebo cisterna napájená stálým přítokem či pramenem nebo shromažďující na určitý čas dešťové srážky. V SZ většinou výraz be'ér užit pro zdroj stálé vody a bór pro cisternu či jámu, kam byli vhozeni např. Josef svými bratry (srv. Gn 37,20) nebo proroka Jeremjáše (Jr 38,6) a jež sloužila tedy v době vyschnutí či vyčerpání také jako vězení (srv. Za 9,11).

2. V přeneseném významu pro Boží a lidské jednání. Izrael opouští Hospodina, tj. zdroj živých vod tím, že si tesá cisterny rozpukané, jež vodu neudrží (Jr 2,13).

3. V SZ je s. místem důležitých setkání a předělem v ději a jeho dalším nasměrování. U Studnice Živého nachází Abrahamem vyhnaná Hagar díky Hospodinu novou naději, příslib narození syna a rozmnožení potomstva (Gn 16,1-16). U Studně přísahy (hebr. be'ér šáva`; Gn 21,31) uzavírají Abraham a abímelek po předchozím střetu svých lidí přísahu o pohostinství a vzájemném přátelství. U pramene před aramským Dvojřícím poznává Abrahamův služebník Rebeku, budoucí manželku Izáka (Gn 24,1-18). Rovněž u studně potkává Jákob svoji budoucí ženu Ráchel (Gn 29,1-13).

4. V NZ např. u J 4 v přeneseném významu. Ježíš zde u studny se samařskou ženou hovoří o tom, že je završením očekávání Izraele tj. že dokáže nejen uhasit běžnou žízeň, nýbrž i žízeň duchovní, že je sám pramenem vyvěrajícím k životu věčnému (v. 14). Odpovědí na jeho slova je vyznání ženy i dalších Samařanů, že Ježíš je Spasitelem světa (J 4,42).

V. t. cisterna (= zásobárna na uchování dešťové vody).

O asfaltových studnách čteme v (Gn 14,10). Jde o dutiny vyplněné minerální smolou či oxidovaným petrolejem (kral. studnice klejovaté); asfalt.