Rybář

Z Encyklopedický biblický slovník
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: rybář

autor: Brodský Štěpán    
       
předcházející heslo: ryba        
následující heslo: rybník

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
povolání rozšířené i v Palestině. (v. t. ryba)

1. Rybolov

Hlavní oblastí lovu sladkovodních bylo v Palestině jezero Genezaretské, mořských ryb pobřeží Středozemního moře od Gazy až k Týru. V Mrtvém moři ryby žít nemohly. V Egyptě a Mezopotámii to byly známé velké řeky, kolem nichž vznikaly první velké statní útvary. K lovu ryb se někdy používalo malé kopí (vidlice, harpuna) upevněné na provaze. Později se užíval i vlasec (Jb 40,25; Iz 19,8). Rybáři z povolání však používali sítí, většinou lněných (Mt 4,18n; L 5,2). Sítě byly dvojího druhu: 1. ruční, vrhací sít, ohnoutka (Mk 1,16); 2. vlečná sít, nevod (Ez 47,10), které se spouštěla z lodi. Nejvhodnější doba pro rybáře byla časně ráno před východem slunce nebo po západu večer (L 5,5n; J 21,3), protože přes den byly ryby schovány v hlubině.

2. Význam

Ryby byly významnou částí potravy. Je příznačné, že část Ježíšových žáků (učedníků) byli rybáři (Šimon – Petr, jeho bratr Ondřej, Jakub a Jan Zebedeovi).

Zázračný lov ryb v neobvyklou dobu po východu slunce (L 5,1-11/ J 21,1-11) je líčen jako projev Boží moci, podobně jako nasycení zástupu chleby a několika malými rybami (Mk 6,37-44par.; 8,1-10par.), podobenství o rybářské síti (Mt 13,47-50) znázorňuje poslední soud a příchod království nebeského, typická potřeba (hladového) dítěte je vyjádřena prosbou o rybu, kterou dobrý otec neodmítne (Mt 7,7-11; L 11,9-12). K obrazům nového věku, kdy se Bůh vrátí do Chrámu patří i ozdravení vod Mrtvého moře, které bude plné ryb (Ez 47,8-12).

3. Obrazné užití

V Mt 4,18 užívá Ježíš obratu učiním z vás rybáře lidí. tj. jeho žáci měli zvěstováním evangelia přitahovat lidi jako rybář ryby. Podobně se zázračný rybolov stal obrazem misie, nasycení zástupu předobrazem eucharistie – stolu Páně, dobrý otec, který dává dítěti rybu obrazem Boha Otce apod.

4. Ryba v dějinách rané církve jako vyznání, viz IChThYS.