Jójada
heslo: Jójada
autor: Sláma Petr
předcházející heslo: Jochanan ben Zakkai
následující heslo: Jójakím
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr. jehójádá` nebo jójádá`, řec. ióadae, kral. Joiada. Hebr. vlastní jméno osobní, znamená [kéž by ho] poznal Hospodin
.
1. Podle 2S a 1K je Jójada otcem Benajáše, Davidova vojevůdce, sám příslušníkem prominentního lévijského rodu (1Pa 12,28, 1Pa 27,34). Jeho syn Benajáš, ač v čele Keretejců a Peletejců, stojí zpočátku ve stínu vojevůdce Jóaba. Jelikož ale Jóab patřil k Adonijášově klice (1Kr 1), usilující o nástupnictví po Davidovi, zabíjí jej po Šalomounově nástupu na trůn Benajáš u oltáře Hospodinova a sám se stává velitelem králova vojska.
2. 2Kr 11,12 vypráví, jak při pokusu omríovny Atalji vyhubit davidovské potomstvo ukrývá princezna Jóšeba šest let svého synovce Jóaše. Poté jej kněz Jójada (podle 2Pa 22,11 je Jóšebiným manželem) za přítomnosti velitelů vojska pomaže za krále. Jójada uzavírá Hospodinovým jménem s lidem i králem smlouvu, vyučuje krále, vybírá mu manželky a stojí v čele chrámových oprav. Později se proti Jójadovi obrací králova nelibost za pomalý postup oprav; Jójada sám přichází s nápadem přesně evidovat dobrovolné sbírky na opravu chrámu (2Kr 12,10-17). 2Pa 24,15nn ví i o úpadku, který v Jeruzalémě zavládl po Jójadově smrti. Když proti modlářství vystoupí Jójadův syn Zekarjáš, je na Jóašův příkaz v chrámě ukamenován. To je pak podle 2Pa 24,24-25 příčinou porážky ze strany Aramejců i atentátu na Jóaše, spáchaného jeho dvěma služebníky.
3. Neh 3,6 uvádí Jójadu a Besódjáše jako dva řemeslníky, kteří opravují Starou bránu.
4. Neh 12 a 13 uvádí Jójadu mezi potomky kněze Jéšuy, který se z babylónského exilu navrátil se Zerubábelem.