Hermův pastýř
heslo: Hermův pastýř
autor: Dus Jan Amos
autor: Pokorný Petr
předcházející heslo: Hermogenés
následující heslo: Herodeion
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
raněkřesťanský spis, převážně apokalyptického charakteru, řazený mezi tzv. spisy apoštolských otců. Podle Muratoriho kánonu (po roce 200 n. l.) vznikl H.P. nedávno
a jeho autorem je Hermas, bratr římského biskupa Pia; proto lze vznik H. P. datovat do poloviny 2. st. Muratoriho kánon současně varuje, že se H. P. nemá číst při bohoslužbách, což nepřímo dokládá jeho oblibu. Spolu s Didaché byl jako nekanonický spis doporučen k četbě 39. svátečním listem Athanasia z Alexandrie, v němž bylo poprvé vyjmenováno 27 kanonických knih NZ.
Spis má komplikovanou strukturu pěti vizí, dvanácti příkazů a deseti podobenství, lze ho však přehledněji rozdělit do dvou částí podle dvou nebeských bytostí. V první části autor po několika autobiografických poznámkách líčí své setkání se starší ženou (církví), která ho v prvních čtyřech viděních (visiones) připravuje na hrozící pronásledování. Druhá část začíná pátým viděním, kde se objevuje muž podobný pastýři, ukládá mu následující příkazy a vykládá většinu podobenství. Příkazy (mandata) mají rétorický tvar helénisticko-židovských homilií. Podobenství (similitudines) jsou převážně alegoriemi, které vyžadují výklad. Desáté podobenství bylo patrně dopsáno dodatečně a spojuje obě části (sepsané v časovém odstupu /jedním autorem?/) v jeden celek.
H. P. je zaměřen na křesťanskou etiku, která je podána jako výzva k volbě mezi cestou života a smrti, podobně jako je tomu v Didaché a v Barnabášově listu. Zvěstuje druhou a poslední možnost pokání pro ty pokřtěné, kteří (zejména v pronásledování) odpadli. Křest tedy chápe jako smazání hříchů. (To je nepřesné pojetí funkce křtu, jak byla formulována v době NZ: křest odstraňuje objektivní překážky odpuštění a pokání, není sám o sobě smazáním hříchů. A protože pokání není jednodobý akt, nelze vymezovat počet možných obrácení.) Také učení o Kristu není rozpracováno. Přesto H. P. naznačil důležité problémy církve své doby a důrazem na radostný horizont víry ukázal směr další cesty.