Amasjáš
heslo: Amasjáš
autor: Mrázek Jiří
předcházející heslo: Amasaj
následující heslo: amen
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
kral. Amaziáš; hebr. 'amacjáhú nebo zkr. 'amacjá, znamená v hebr. JHWH je síla
.
Jméno několika biblických postav, z nichž nejvýznamnější byl jeden z judských králů:
1. Král judský (797-782?). Podle 2Kr 14 nastoupil na trůn ve svých 25 letech, když se jeho otec stal obětí spiknutí. Konsolidoval poměry v zemi a zlikvidoval původce spiknutí. 2Kr 14,1-22 nás zpravuje především o jeho válečných aktivitách: porazil Edómce (Idumejce); dle 2Pa 25,11n porazil Seírovce a dobyl jejich město Selu, která bývá tradičně ztotožňována s Petrou. Potom se obrátil na sever, proti Izraelskému království, ale prohrál, padl do zajetí a zbytek své vlády prožil jako poslušný vazal, závislý na králi izraelském. Nakonec musel uprchnout před spiknutím vlastních lidí z Jeruzaléma do Lakíše, ale byl tam dostižen najatými vrahy a zabit (2S 14,19).
Autor knih královských jej stejně jako ostatní krále hodnotí především z hlediska pravověrnosti. Z tohoto pohledu patří A. mezi ty lepší, i když ne nejlepší mezi judskými králi: činil to, co je správné v Hospodinových očích, ne však jako David
(2Kr 14,3), posvátná návrší neodstranili
(2Kr 14,4). Knihy paralipomenon mu navíc přičítají, že se přiklonil k božstvům poraženého Edómu (2Pa 25,14nn).
2. Kněz v severoizraelské svatyni v Bét-el, který působil za vlády Jarobeáma II. Ve SZ se objevuje především jako protivník proroka Ámose (Am 7,10-17).
3. Lévijec z rodu Merari, uváděný v rodokmenu 1Pa 6,30, ale nic dalšího o něm není známo.
4. Jeden z velitelů ve vojsku krále Jóšafata (2Pa 17,14-16).