Výtvor

Z Encyklopedický biblický slovník
Verze z 16. 2. 2023, 00:00, kterou vytvořil ebs>Moravec
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: výtvor

autor: Tydlitátová Věra    
       
předcházející heslo: vytřepat        
následující heslo: vyvolit

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr. jécer, řec. plasma. Kralická Bible termín výtvor neužívá, ale častý je výraz dílo, který ovšem zahrnuje i proces konání. Výtvorem se nazývá jak lidský výrobek, např. dílo hrnčíře (Iz 29,16), tak stvoření Boží, např. člověk (Gn 2,7-19), nebo srdce člověka (Ž 33,15). Člověk je výtvor Hospodinových rukou, nesmí se povyšovat nad svého tvůrce (Iz 29,16), potřebuje Boží milosrdenství, protože je jen stvoření a prach (Ž 103,14). Naproti tomu se Hospodin přihlašuje ke svému lidu, který vytvořil, jako ke svému dílu (Iz 43,1.7.21; Iz 44,2 aj.).

Že pro starověkého člověka nebyla nemyslitelná představa vytvoření boha, ukazuje Iz 43,10. V tomto případě můžeme snad pomýšlet na běžnou praxi vytváření idolů božstev, které byly pokládány za nadané božskou silou. V Bibli se rovněž mluví i o výtvoru mysli (Dt 31,21, 1Pa 28,9), tedy o představě, myšlence.

Lidské tvoření je z biblického pohledu často podezřelé, objevuje se sousloví zlý výtvor (Gn 6,5; 8,21). Dokonce i tam, kde se hovoří o stavební činnosti při opevňování Jeruzaléma, klade Izajáš nad těmito výtvory otazník, protože se stavitelé neohlížejí na Hospodina a podceňují sílu nepřítele (Iz 22,11). Výtvory jsou především modly, idoly cizích božstev, podle kralických obrazy. Naproti tomu umělecké výtvory zdobily jak Stánek úmluvy tak Jeruzalémský chrám. Výslovně je jmenován Chíram z Týru, jehož díla z drahých kovů, zdobila svatyni (1Kr 7; 2Pa 2; 2Pa 4).