Gat
heslo: Gat
autor: Stehlík Ondřej
předcházející odkazové heslo: Garizim
předcházející heslo: Gamlíel
následující heslo: Gáza
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
jedno z měst pelištejského Pětiměstí. Leželo na jih od Ekrónu nedaleko od hranic s Judskem. Přesná lokalizace je předmětem sporů. V současné době se jako nejpravděpodobnější místo jeví Tell es Safi asi 15 km jihovýchodně od Ekrónu. Před pelištejskou okupací bylo místo obydleno Kenaanci. To potvrzuje i zmínka o městě v amarnské korespondenci (cca 1350-1325 př. n. l.). I po obsazení zde zůstala část původního obyvatelstva. Mezi původní obyvatelstvo patřili Anákovci – lid/kmen (původního obyvatelstva snad kenaánského původu) vysokého vzrůstu. Z Gatu například pocházel i pelištejský bojovník vysokého vzrůstu Goliáš (1S 17,4).
V Davidově zbojnickém období mu Gat sloužil jako útočiště. Vyprávění 1S 21,11-16 se jeví jako ospravedlnění Davidova spřažení s pelištejským nepřítelem. Když král Saul vojensky konsolidoval a pacifikoval své království, vytlačil Davidovu skupinu z Judských hor (1S 22-26). David se pak uchýlil pod ochranu pelištejského krále Akíše z Gatu (1S 27) a nakonec se stal Akíšovým leníkem ve vesnici Siklag odkud dál podnikal své výpravy.
Poté, co se David stal judským a nakonec i izraelským králem, porazil Pelištejce a podmanil si možná i Gat (je zde ale mírný rozpor mezi 1Pa 18,1 a 2S 8,1). Gatští bojovníci a dvořané, jako Itaj Gatský (2S 15,18 a násl.) nebo Obéd-edóm (2S 6,10 a násl.), se u Davida těšili značné důvěře a přízni.
Další osud Gatu je nejasný. Rechabeám Gat opevňuje (2Pa 11,8), Gat získává damašský král Chazael (2Kr 12,18), Uzijáš poráží Pelištejce a strhne hradby Gatu (2Pa 26,6) za proroka Ámose je Gat pelištejským městem (Am 6,2). Pak se již v biblických textech Gat přestává vyskytovat. Poslední mimobiblické svědectví pochází z asyrských análů, kde se Sargon II. holedbá, že při svém tažení r. 711/2 př. n. l. Gat porazil a vyplenil (ANET 286).