Filipy
heslo: Filipy
autor: Pokorný Petr
předcházející heslo: Filipským, epištola
následující heslo: Filologos
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
(kral. Filippis, původní název Krénides) – město ve východní Makedonii nedaleko hranic s provincií Thrákií, dobyté r. 356 př. n. l. Filipem II. Makedonským a nazvané jeho jménem. F. byly vzdáleny asi 14 km od moře, jejich přístavem byla Neapolis, která ležela již v Thrákii (k Makedonii byla připojena až za císaře Vespasiana) a byla s F. spojena Egnatiovou silnicí. V nedalekém pohoří byly zlaté doly. Po vítězné bitvě u Pydny r. 168 př. n. l. připadly F. Římanům. Dnes v ruinách.
Roku 42 př. n. l. Oktavianus spolu s Antoniem porazili u F. Caesarovy vrahy a když se Oktavianus stal císařem (Augustus), založil r. 31 na památku svého vítězství ve F. římskou kolonii, podle nápisů na dochovaných mincích Colonia Augusta Iul. Philippensis (sr. Sk 16,12). Prakticky to znamenalo, že ve F. platilo právo udělené Římem (ius Italicum, sr. Sk 16,21) a noví osadníci, většinou vojenští veteráni, měli privilegium římského občanství. Ti město pozvedli a F. tehdy prožily nové období své prosperity. Narážkou na toto postavení města a části adresátů v Listu Filipským může být Pavlovo slovo My však máme občanství v nebesích
(Fp 3,20). Z údaje ve Sk 16,13 nelze usoudit, zda město mělo synagógu (řec. proseuché lze přeložit modlitba
i modlitebna
).
Apoštol Pavel se do F. dostal na své první cestě do Řecka (patrně r. 50 nebo 51) jako do prvního evropského města, ve kterém působil a založil tam spolu se Silasem, Timoteem a Lukášem křesťanskou obec, jejím centrem byla domácnost (dům) obchodnice Lydie. Po druhé se ve F. stavil o Velikonocích před poslední cestou do Jeruzaléma, asi r. 58 (Sk 20,3-6).