Troubit: Porovnání verzí
ebs>Moravec Bez shrnutí editace |
m (naimportována 1 revize) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 28. 3. 2023, 12:22
heslo: troubit
autor: Freitinger Pavel
předcházející heslo: Trojice
následující heslo: trpělivost
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr. t-q-`, řec. salpizó. Ve SZ je doloženo užívání dvou různých druhů trubek – vlastních trubek a potom různých rohů (hudební nástroj). Vydávaný zvuk podle délky troubení a pomlk tvořil systém nejrůznějších signálů.
Roh vydával značně silný zvuk, proto se užíval zejména k vojenské signalizaci: Svolávali se jím bojovníci (Sd 6,34), byl jím dáván rozkaz k zastavení pronásledování poraženého nepřítele a k zastavení boje (2S 2,28). Ale na roh se troubilo i při nastoupení krále na trůn (1Kr 1,34) či při začátku milostivého léta (Lv 25,9).
První den sedmého měsíce (tak se ustálilo po babylónském zajetí) se slavil začátek nového církevního roku – svátek troubení. V ten den se vnášela schrána Hospodinova do chrámu (Lv 23,24).
Velmi důležitým byl obraz troubení v prorocké zvěsti: Proroci připodobňují své zvěstování k troubení na poplach (Iz 58,1) a podobně jako zvuk rohu poplaší i přicházející Boží soud (Jr 4,19).
Trubka mohla být užita i ve válce (Nu 31,6) především ale byla užívána při slavnostech, např. při prohlášení krále (2Kr 11,14) či při svěcení chrámu (2Pa 5,12).
Obraz troubení se objevuje také v eschatologických obrazech (zejména Zj 8-11, kde sedm vidění je uvozováno zvukem sedmi trub).