Šíloašský nápis: Porovnání verzí
ebs>Moravec Bez shrnutí editace |
m (naimportována 1 revize) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 28. 3. 2023, 12:22
heslo: Šíloašský nápis
autor: Moravec Jan
předcházející heslo: Šílo
následující heslo: Šimea
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
nápis nalezený r. 1880 při vyústění šíloašského kanálu. Je psán hebrejsky v hebrejsko-kenaanském písmu a představuje jeden z nejstarších mimobiblických dokladů k událostem zachyceným v Bibli. Š. kanál byl podzemním vodovodem, který měl zajistit zásobování Jeruzaléma vodou v době obležení. Napájený byl z pramene Gíchón (dnes Mariánský pramen
) v Kidrónském údolí a vedl vodu do umělé nádrže rybníka Siloe
uvnitř města. Kanál je vlastně štolou dlouhou cca 530 m proraženou pod Davidovým městem. Ražen byl současně z obou stran, přičemž obě skupiny razičů se přesně setkaly zhruba v polovině délky – což znamená na svou dobu mimořádný technický výkon.
Na šesti řádcích nápisu je popsána závěrečná fáze ražby: A taková byla událost proražení: Když ještě kopající zdvihali motyku jeden proti druhému a když byly ještě tři lokty k proražení, bylo slyšet hlas, jak jeden volal na druhého, neboť byla skulina ve skále zprava i zleva. A v den proražení kopali raziči jeden proti druhému, motyka proti motyce, a pak proudila voda od výtoku do rybníka, tisíc dvě stě loktů daleko, a sto loktů byla výška skály nad hlavou razičů. (přel. Jan Heller).
Podle typu písma lze nápis datovat do období 600-800 př. n. l., což je zcela ve shodě s biblickými zmínkami 2Kr 20,20 a 2Pa 32,30 datovanými k vládě Chizkijášově (727-698 př. n. l.). Dalšími zmínky o vodovodu jsou Iz 8,6; Neh 3,15.
Význam š. n. podtrhuje fakt, že k předexilním biblickým dějinám (do 6. stol. př.n.l.) se nezachovaly žádné mimobiblické literární doklady a jen několik málo dokladů epigrafických (nápisů).
V. t. Siloe.