Léto milostivé: Porovnání verzí
ebs>Moravec Bez shrnutí editace |
m (naimportována 1 revize) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 28. 3. 2023, 12:20
heslo: léto milostivé
autor: Sláma Petr
předcházející heslo: Letnice
následující heslo: léto odpočinku
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
opisný překlad hebr. termínu jóvél, dosl. beran, resp. beraní roh. Řec. překlad termín opisuje jako afesis, propuštění, odpuštění. Podle Lv 25 jde o padesátileté období, na jehož konci je troubením vyhlášeno všeobecné odepsání dluhů, restituce rodových majetků, propuštění zotročených Izraelců i roční přestávka v obdělávání půdy. V tomto pojetí je milostivé léto jakousi idealizovanou podobou léta odpočinku, ustanoveného na každý sedmý rok.
V Bibli není zmínky o tom, že by k vyhlášení léta milostivého skutečně došlo. Také archeologická evidence k takovému kroku chybí. Motiv se ale objevuje v souvislosti s návratem z babylónského exilu (Iz 61,1-3), kde se majetková restituce týká propuštěných
reemigrantů. Koncept milostivého léta patrně vznikl právě v situaci nového začátku na počátku perského období. Představa 49-letého období jako základní jednotky dějin Izraele je východiskem pseudoepigrafní knihy Jubilejí z 2. stol. př. n. l. Koncept milostivého léta, jakožto události nadcházejícího eschatologického zlomu, vztahuje Ježíš při svém kázání v Nazaretě (L 4,16-30).