Rouhat se: Porovnání verzí

Z Encyklopedický biblický slovník
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ebs>Moravec
Bez shrnutí editace
 
m (naimportována 1 revize)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 28. 3. 2023, 12:22

heslo: rouhat se

autor: Čapek Filip    
       
předcházející heslo: rosa        
následující heslo: roucho

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr. ch-n-p, n-q-b nebo q-l-l které se překládá jako zlořečit (řec. ekvivalentem je zde kakologó), dalším slovesem je řec. blasfémó.

1. Má hluboké náboženské souvislosti. Jde o protivení se Bohu, resp. jeho jménu, ať již slovy nebo činy (k tomu viz také 3. přikázání a zneužití Božího jména). V Lv 24,15-16 je sankcí absolutní trest, tj. smrt ukamenováním celým společenstvím Izraele. ČEP zde překládá pomocí slovesa lát. LXX tamt. opisuje slovy pojmenovat nebo také dát jméno tj. Bohu se stejnými důsledky, tedy trestem smrti, pro toho, kdo se o to pokouší.

2. V NZ blasfémó znamená mluvit bezbožně, rouhat se jde-li o Boha (sr. Mt 9,3; Mk 3,29 nebo Ř 2,24), ale také pomlouvat, difamovat (sr. 1K 10,30; Tt 3,2) nebo také urážet (tak podle ČEP 1Pt 4,4) pokud jde o rovinu mezilidských vztahů.

3. V ev. ústředním tématem v diskuzi mezi Ježíšem a žid. hierarchií. Např. v Mt 26,65 velekněž trhá své roucho ve chvíli, kdy Ježíš deklaruje (připouští) svůj mesiášský nárok.

4. Podle tradice Talmudu (Sanh 56a) je rouhání jedním ze sedmi hříchů, který se synům Noeho zakazuje. V případě, že se předmětem nestává Bůh, ale pohanské božstvo, pak se o hřích nejedná. Ale naopak, když se vůči Božímu jménu rouhá pohan, pak o hřích blasfémie jedná (sr. Baraita Sanh 56a). Rituálním zdůrazněním zásadního provinění je roztržení roucha, které se odvíjí např. od 2Kr 18,37.