Talent: Porovnání verzí

Z Encyklopedický biblický slovník
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ebs>Moravec
Bez shrnutí editace
 
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 5: Řádek 5:
| hnasl = talisman
| hnasl = talisman
}}
}}
řec. <span {{Rec}}>talanton</span>. Je původně odvozen od attické váhové jednotky 26,2 kg, která ačkoliv místně divergovala, stala se jak v řec. tak i v per. peněžnictví nejvyšší jednotkou měny, s níž se počítalo a od níž se odvíjel celý systém mincí. 1 t. = 60 min. 1 mina (viz [[váhy, vážit]]) se pak dělí v řec. systému na 25 tetradrachem (100 [[drachma|drachem]]), v per. systému na 60 dareiků. Talent ani mina však nebyly samy mincemi, protože jejich hodnota byla příliš vysoká a pro finanční operace tudíž neupotřebitelná, užívalo se jich pouze pro [[počít|počítání]]. Reálně mohl takovou hodnotou disponovat vladař, stát, svatyně, event. mimořádně bohatí jednotlivci. Ve známém podobenství <span class="cepwin">[https://ebs.etf.cuni.cz/bt/vypis.php?t=Mt_25,15-30 Mt 25,15-30]</span> se t. překládá jako [[hřivna]]. <q>Talent</q> i <q>hřivna</q> se pod vlivem tohoto podobenství staly v křesťqanské kutuře metaforou pro nadání, mimořádné schopnosti, které by člověk měl rozvíjet. V. t. [[peníze]].
řec. <span {{Rec}}>talanton</span>. Je původně odvozen od attické váhové jednotky 26,2 kg, která ačkoliv místně divergovala, stala se jak v řec. tak i v per. peněžnictví nejvyšší jednotkou měny, s níž se počítalo a od níž se odvíjel celý systém mincí. 1 t. = 60 min. 1 mina (viz [[váhy, vážit]]) se pak dělí v řec. systému na 25 tetradrachem (100 [[drachma|drachem]]), v per. systému na 60 dareiků. Talent ani mina však nebyly samy mincemi, protože jejich hodnota byla příliš vysoká a pro finanční operace tudíž neupotřebitelná, užívalo se jich pouze pro [[počet, počítat|počítání]]. Reálně mohl takovou hodnotou disponovat vladař, stát, svatyně, event. mimořádně bohatí jednotlivci. Ve známém podobenství <span class="cepwin">[https://ebs.etf.cuni.cz/bt/vypis.php?t=Mt_25,15-30 Mt 25,15-30]</span> se t. překládá jako [[hřivna]]. <q>Talent</q> i <q>hřivna</q> se pod vlivem tohoto podobenství staly v křesťqanské kutuře metaforou pro nadání, mimořádné schopnosti, které by člověk měl rozvíjet. V. t. [[peníze]].
[[Kategorie: míry a váhy]]
[[Kategorie: míry a váhy]]
[[Kategorie: praktické záležitosti]]
[[Kategorie: praktické záležitosti]]
Řádek 12: Řádek 12:


[[Kategorie: Chamrád Petr (autor)]]
[[Kategorie: Chamrád Petr (autor)]]

Aktuální verze z 23. 11. 2023, 14:01

heslo: talent

autor: Chamrád Petr    
       
předcházející heslo: tajemství        
následující heslo: talisman

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
řec. talanton. Je původně odvozen od attické váhové jednotky 26,2 kg, která ačkoliv místně divergovala, stala se jak v řec. tak i v per. peněžnictví nejvyšší jednotkou měny, s níž se počítalo a od níž se odvíjel celý systém mincí. 1 t. = 60 min. 1 mina (viz váhy, vážit) se pak dělí v řec. systému na 25 tetradrachem (100 drachem), v per. systému na 60 dareiků. Talent ani mina však nebyly samy mincemi, protože jejich hodnota byla příliš vysoká a pro finanční operace tudíž neupotřebitelná, užívalo se jich pouze pro počítání. Reálně mohl takovou hodnotou disponovat vladař, stát, svatyně, event. mimořádně bohatí jednotlivci. Ve známém podobenství Mt 25,15-30 se t. překládá jako hřivna. Talent i hřivna se pod vlivem tohoto podobenství staly v křesťqanské kutuře metaforou pro nadání, mimořádné schopnosti, které by člověk měl rozvíjet. V. t. peníze.