Stůl
heslo: stůl
autor: Brodský Štěpán
předcházející heslo: Studnice Živého
následující heslo: stvořit, stvoření, stvořitel
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr. šulchán, řec. trapeza. Jako s. používali Izraelci kus kůže, na jejímž okraji byly kroužky, kterými se při přesunu na jiné místo k pastvě provlekl provaz. šulchán tak sloužil jako ranec. Po usídlení v Palestině užívali Izraelci nízké stoly u nichž se většinou sedělo nebo leželo na zemi. Ležící se opírali o levou ruku a pravou jedli (pokud nebyli leváci). V zámožných rodinách měli u stolu nízké široké pohovky, obyčejně tři a na každé straně leželi tři hodovníci, obráceni hlavou ke stolu (L 7,38). To byl způsob stolování, který spojoval všechny kutury Středomoří. Prostřední místo na každé pohovce bylo pokládáno za nejlepší. Farizeům vyčítá Ježíš (dle Mt 23,6), že rádi vyhledávají nejlepší místa u stolu (Mt 23,6).
Speciální stůl z akáciového dřeva (Ex 25,23nn), patřil do výbavy chrámu, a sloužil pro dvanáct bochníků nekvašeného chleba, které byly každou sobotu čerstvé předkládány ve svatyni. Tento stůl stál při sev. stěně svatyně. Jeho důkladný popis je v Ex 25.
Vystrojit stůl znamenalo vystrojit hostinu (Ž 133,2; L 7,46). Stůl Páně (1K 10,21) Večeře Páně, stůl prostřený s večeří, kterou připravil Ježíš pro své učedníky. Mít účast na stolu ďáblů (1K 10,21) znamená účastnit se modlářských obřadů.