Mari
heslo: Mari
autor: Černohous Josef
předcházející heslo: Maréša
následující heslo: Marie
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
starověké město na břehu Eufratu u vých. hranic Sýrie (Tell Hariri). Objevil ho André Parrot v r. 1933. Dnes jedno z nejlépe prozkoumaných mezopotámských měst. Vzniklo okolo r. 3000 př. n. l. Podle archívů v Eble bylo významným regionálním centrem na obchodní cestě mezi Sumerem a Sýrií. Město dočasně ovládl Sargon Akadský. V neklidné době Amoritů (akk. amurru) (1805-1760 př. n. l.) město zažilo několik palácových převratů. Okolo r. 1760 př. n. l. Mari dobyl a vypálil Chammurabi. Deportoval obyvatelstvo a město ztratilo svůj význam.
V M. byly objeveny rozsáhlé archívy s tabulkami psanými klínovým písmem. Obsahují tisíce datovaných správních dokumentů v akadštině s dialekty mluvené amuritštiny. Několik jich je v sumerštině a churritštině. V letech 1776-1761 př. n. l. vládl v Mari Zimri-Lim, jehož jméno po dobytí města dále užívali sousední králové. Zimri-Lim se spojil s městem Aleppem, navštívil Ugarit; jeho poslové vyslaní do Chazóru zanechali dlouhé dopisy. Zimri-Lim korespondoval se svými dcerami, s veliteli a s úředníky o každodenních tématech; např. o vhodném oblečení, sčítání obyvatel, kultických pokrmech pro mrtvé, ap. Úředníci referovali o opravách kanálů, suchu, povodních, epidemiích. V dokumentech figurují četní bohové. Zimri-Lim byl zbožný; psal dopisy říčnímu bohu Narum. Z jeho doby pochází velká sbírka prorockých orákulí.
Mezi Amority z Mari a předky Izraelců nelze doložit žádné historické spojení. Obyčeje a instituce byly podobné v M. i v Izraeli, z čehož ale ještě nevyplývá historická závislost. Obě kultury měly vysoce rozvinutou dějepravu.