Papír, papyrus

Z Encyklopedický biblický slovník
Verze z 28. 3. 2023, 12:21, kterou vytvořil Moravec (diskuse | příspěvky) (naimportována 1 revize)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: papír, papyrus

autor: Žilka Ladislav    
       
předcházející heslo: Papias z Hierapole        
následující heslo: papyrologie

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
z řec. papyros. Papír se vyrábí hlavně z drobně rozdrceného dřeva. Nejdříve byl vyroben v Číně, asi již ve 3. st. př. n. l. Prostřednictvím Arabů se jeho znalost dostala na Přední východ. Od 11. st. je známá výroba papíru i v Evropě. Po roce 1600 bylo i v Čechách více než 20 papíren. Vynález papíru a později knihtisku velmi přispěl k rozvoj vzdělanosti. Papír v době biblické v Palestině neznali. Řec. chartés, zmiňovaný v 2J 12, je papyrus.

Papyrus je rákosovitá rostlina dříve velice bujně rostoucí hlavně na břehu Nilu. V Palestině rostla kolem Genezaretského jezera a jezera Chule. Vyráběly se z ní užitkové předměty jako koše, obuv, čluny aj. Zejména však sloužila k výrobě papyru. Ten se vyráběl z proužků dřeně stonků rostliny. Tyto proužky byly kladeny příčně na sebe, klíženy, lisovány a nakonec hlazeny. Psalo se na archy, které byly často spojovány i do svitků.

Papyrové rukopisy se dochovaly díky suchému podnebí v Egyptě. Známé jsou např. texty z Nag Hammadí nalezené v roce 1945 a papyrus Nash. Na papyru je psaná i část kumránských textů. Asi od 6. st. n. l. byl papyrus nahrazován trvanlivějším, ale dražším pergamenem.