Kréta: Porovnání verzí
ebs>Moravec Bez shrnutí editace |
m (naimportována 1 revize) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 28. 3. 2023, 12:20
heslo: Kréta
autor: Pokorný Petr
předcházející heslo: Krescens
následující heslo: krev
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hornatý ostrov ve v části Středozemního moře, jižně od Řecka. Snad totožná s ostrovem Kaftór (Jr 47,4). Velký kulturní a civilizační rozkvět začal na K. koncem 3. tisíciletí př. n. l., kdy se rozvinula kultura mínojská (podle mytického krále Mínoa), v jejímž náboženství převládala ženská božstva. Zhruba v letech 2100 až 1580 vznikly městské aglomerace a paláce ve Faistu a v Knóssu. V té době se na K. objevují Řekové a ujímají se vlády po původně semitských Kréťanech (lineární písmo A). Jejich (v polovině 20. stol.) rozluštěné texty v lineárním písmu B jsou psány tzv. mykénskou řečtinou. V helénistické a římské době žilo na K. mnoho Židů, kteří cestovali na svátky i do Jeruzaléma (Sk 2,11).
Podle Sk 27,7-13 přistála na K. nakrátko i loď, na níž byl Pavel eskortován do Říma. V Tt 1,12 je souhlasně citován i verš (hexametr) krétského polomytického řeckého básníka a teologa Epimenida (7. až 6. stol. př. n. l.). O Kréťanech jako zlých zvířatech a lhářích. Postavili pomník Diovi, i když ten je věčný a lidé se k němu modlí Jsi přece stále
- řec. essei gar aíei, argumentoval helénistický básník Kallimachos, když Epimenida citoval ve svém hymnu na Dia. V Tt je to vztaženo na neukázněné krétské křesťany, které má Titus vést k pořádku.