Pokolení

Z Encyklopedický biblický slovník
Verze z 16. 2. 2023, 00:00, kterou vytvořil ebs>Moravec
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

heslo: pokolení

autor: Pokorný Petr    
       
předcházející heslo: pokojný        
následující heslo: pokora, pokorný

Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
1. Generace, lidé určité doby, hebr. dór, řec. genea: např. Gn 6,9 (p., od něhož se Henoch odlišoval svou zbožností); Gn 50,23 (p. Josefových potomků), Iz 53,8 (p. Služebníka Hospodinova), Ž 73,15 (p. Božích synů). Všechna pokolení vyjadřuje trvalost v rámci tohoto věku, (např. pověření Lévijců Ex 40,15 nebo Áronovců Lv 7,36), v NZ většinou s negativním přívlastkem (zlé pokolení apod.), např. Mt 12,39par. /Q/; Mk 8,38, v plurálu znamená rody (bez negativní konotace), např. L 1,48 (Magnificat), Mt 1,17 (p. předků Ježíšových), Ko 1,26 (tajemství evangelia skryté dřívějším p.). Na několika místech je společenství lidských p. překladem hebr. shromáždění národů `ammím (Gn 47,4). V BKr se slovem p. překládají i jiné hebr. výrazy, viz rod; kmen; druh (např. Gn 1,11); čeleď (Gn 8,19). V v NZ se v BKr objevuje pro genea i překlad národ (např. Mk 9,19). Slovo p. v ČEP někdy doplněno podle smyslu (např. Dt 5,10 Desatero).

P. se v ČEP vyskytuje zhruba 400x, jde o frekventovaný výraz, který nás upozorňuje na to, jak hluboce byl v biblické době život jedince zasazen do života širšího společenství, včetně naděje, která nikdy nebyl jen individuální.

2. Kmen, jeden z dvanácti kmenů Izraele, hebr. matté, někdy šévet. ČEP překládá kmen, např Joz 13,29; 23,4), řec. fylé. P. či kmen byla velká skupina v nomádských národech starověku, které se ustavily na základě společného původu nebo dohody (sr. Ex 12,37-42) a byly spojeny společným kultem. V čele p. stáli starší. Izrael vznikl spojením p. uctívajících Hospodina (JHVH). Význam p. nezanikl v době královské. Tehdy vznikaly pověsti o původu jednotlivých p. z potomků Jákobových. I v době NZ se někdy uváděl původ z jednotlivých p. (Žd 7,14; Zj 5,5 pokolení Judovo, z něhož pocházel Ježíš). Izrael byl někdy definován jako 12 kmenů, poslání obnovy Božího lidu naznačil Ježíše symbolickým činem, jímž bylo vytvoření kruhu Dvanácti.