Amálek, Amálekovci
heslo: Amálek, Amálekovci
autor: Stehlík Ondřej
předcházející heslo: Alžběta
následující heslo: Amarjáš
Seznam zkratek
Traskripce původních jazyků
hebr. `amáléq, vnuk Ezauův (Gn 36,15-16). Eponym národa (kmene) A. (Amálekovci, kral. Amálechitští). Byl to pravděpodobně národ nomádský, který se pohyboval a pobýval i v Judsku a Zajordání. I v případě, že si budoval stálá sídla, byl dosti pohyblivý – polonomádský. Amálekovci jsou často zmiňováni jako obyvatelé okrajů civilizace (lidmi obývaných a obyvatelných území) – mnohdy právě ve spojení s pouští a pustinami.
Podle biblické tradice A. přepadl Izrael na jeho cestě z Egypta (Ex 17,8-16). Tento text zdůrazňuje i zdůvodňuje následné nepřátelství mezi Izraelem a A. je pro sz tradici typem arcinepřítele (1S 15,2n; Ž 83,6-8 aj.).
Obecně lze A. charakterizovat jako nomádské (polonomádské) kořistnické nájezdníky přepadávající usedlé zemědělské obyvatelstvo (1S 30,13-20; Sd 6,1-6).
V době, kdy se Izrael pevně usazuje v zemi a utváří pevné státní struktury (království) včetně vymezení státního teritoria a jeho obrany (10-9 st. př. n. l.), přestávají být A. nebezpečím a mizí ze scény (2S 8,11-12).
Král Amálekovců nebo jejich kmenový vůdce a náčelník nesl zřejmě titul Agag. (1S 15,8-9.20.32-33).
Teritorium Amálekovců se částečně překrývá s územím Izraele, a tak zde bylo stálé napětí mezi Izraelem a Amálekovskými až do rané monarchie. Je možné, ba pravděpodobné, že Amálek nezmizel z prostoru starého Blízkého východu fyzicky, ale že se rozplynul v pozdějším, méně detailním označení nomádů na hranicích pouště.